Skip to content

27 S Florida Ave Rr #BAtlantic City, NJ 08401

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2021

Property Information

Block164
Lot81
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page031

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
ZoningRS-C
Sq Footage845
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,800
44%
Improvement Value:$30,300
56%
Total Assessment$54,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,868-3.1%
2024$1,929-42.0%
2023$3,328-0.8%
2022$3,356+32.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$37,000

To:

Sq Ft845DeedBook 14898, Page 61008Recorded11/27/2020

Property Sale

Sale
$25,000

To:

Sq Ft845DeedBook 13639, Page 50168

Property Built

Built

Year Built: 1900