Skip to content

2428 Trenwith TerrAtlantic City, NJ 08401

Built 1900

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 14, 2023

Property Information

Block164
Lot91
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page031

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
ZoningRS-C
Sq Footage951
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,100
38%
Improvement Value:$37,200
62%
Total Assessment$60,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,082-3.1%
2024$2,150-8.6%
2023$2,352-0.8%
2022$2,372+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft951DeedBook 15486, Page 39539

Property Sale

Sale
$45,000

To:

Sq Ft951DeedBook 5719, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1900