Skip to content

16 S Florida AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1920

Last Sale Price
$163,900
Last Sale Date
Dec 9, 2020

Property Information

Block166
Lot15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page031

Building Details

Building Class47
DescriptionB3S
Dwellings3
ZoningRS-C
Sq Footage2,816
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,500
15%
Improvement Value:$144,500
85%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,868-3.2%
2024$6,061-8.6%
2023$6,632-0.8%
2022$6,688+34.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$163,900

To:

Sq Ft2,816DeedBook 14922, Page 2087

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5340, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1920