Skip to content

5 S Texas AveAtlantic City, NJ 08401

Commercial

Last Sale Price
$39,000
Last Sale Date
Dec 29, 2015

Property Information

Block167
Lot36
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page031

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
ZoningRS-C
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
89%
Improvement Value:$9,100
11%
Total Assessment$82,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,851-3.2%
2024$2,945-8.6%
2023$3,222-0.8%
2022$3,249-25.4%
Property History

Property Sale

Sale
$39,000

To:

DeedBook 14023, Page 7774