Skip to content

42 S Windsor AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 17, 2001

Property Information

Block201
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page036

Building Details

Building Class---
DescriptionF/B2S
Dwellings5
ZoningR-2
Sq Footage2,238
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
25%
Improvement Value:$150,000
75%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,904-3.2%
2024$7,130-8.6%
2023$7,802-0.8%
2022$7,868-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft2,238DeedBook 7109, Page 48104

Property Built

Built

Year Built: 1930