Skip to content

39 N Stenton PlAtlantic City, NJ 08401

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 1999

Property Information

Block271
Lot36
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page045

Building Details

Building Class16
DescriptionF3S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,279
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,000
36%
Improvement Value:$55,500
64%
Total Assessment$86,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,986-3.2%
2024$3,084-8.6%
2023$3,374-0.8%
2022$3,403-5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 6103, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1900