Skip to content

2702 Arctic AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block273
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page045

Building Details

Building Class10
DescriptionF1S
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage3,821
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,900
46%
Improvement Value:$82,900
54%
Total Assessment$152,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,275-3.2%
2024$5,447-8.6%
2023$5,961-0.8%
2022$6,011+27.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

To:

DeedBook 15127, Page 67360

Property Built

Built

Year Built: 1930