Skip to content

33 N Texas AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2022

Property Information

Block275
Lot41
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page046

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,036
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,200
37%
Improvement Value:$41,500
63%
Total Assessment$65,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,268-3.2%
2024$2,342-8.6%
2023$2,563-0.8%
2022$2,585-16.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$130,000

To:

DeedBook 13075, Page 79142

Property Sale

Sale
$55,000

To:

DeedBook 6251, Page 168

Property Sale

Sale
$20,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1900