Skip to content

7 N Florida AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1920
Vacant Land

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block279
Lot59
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page046

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage5,370
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,452-3.2%
2024$3,565-44.6%
2023$6,437-0.8%
2022$6,491-14.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft5,370DeedBook 15606, Page 25784

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 15255, Page 32766

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 14662, Page 45171Recorded9/12/2019

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 14159, Page 68801Recorded11/16/2016

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 13720, Page 9923Recorded2/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920