Skip to content

27 N Florida AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 1998

Property Information

Block279
Lot69
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page046

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,708
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
44%
Improvement Value:$47,700
56%
Total Assessment$85,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,941-3.2%
2024$3,037-8.6%
2023$3,324-0.8%
2022$3,352-6.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900