Skip to content

2304 Arctic AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 30, 2005

Property Information

Block280
Lot17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page046

Building Details

Building Class---
DescriptionB2S
Dwellings1
ZoningNC-2
Sq Footage2,952
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,700
19%
Improvement Value:$161,300
81%
Total Assessment$198,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,835-3.2%
2024$7,059-13.6%
2023$8,173-0.8%
2022$8,242+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,952DeedBook 12156, Page 6517

Property Built

Built

Year Built: 1910