Skip to content

20 N Mississippi AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block280
Lot24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page046

Building Details

Building Class---
DescriptionB1S
Dwellings1
ZoningNC-2
Sq Footage5,199
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
52%
Improvement Value:$52,100
48%
Total Assessment$108,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,728-3.2%
2024$3,850-8.6%
2023$4,213-0.8%
2022$4,249-50.5%
Property History
Sales1Foreclosures1

Property Sale

Sale
$1,000

To:

DeedBook 15286, Page 42410

Property Built

Built

Year Built: 1920