Skip to content

2325 Arctic AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2025

Property Information

Block337
Lot46
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page059

Building Details

Building Class---
DescriptionFB2S
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage2,048
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,900
32%
Improvement Value:$75,800
68%
Total Assessment$111,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,856-3.2%
2024$3,982-8.6%
2023$4,357-0.8%
2022$4,394-16.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000

To:

DeedBook 7305, Page 84478

Property Built

Built

Year Built: 1930