Skip to content

2327 Arctic AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2025

Property Information

Block337
Lot47
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page059

Building Details

Building Class---
DescriptionBF3S
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage4,072
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
25%
Improvement Value:$150,000
75%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,904-3.2%
2024$7,130-8.6%
2023$7,802-0.8%
2022$7,868-29.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000

To:

DeedBook 6836, Page 38936

Property Built

Built

Year Built: 1930