Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
114 N Brighton AveAtlantic City, NJ 08401
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2002
Property Information
Block346
Lot28
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page061
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.26
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$112,500
81%
Improvement Value:$27,000
19%
Total Assessment$139,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $4,816 | -3.2% |
| 2024 | $4,973 | +9.0% |
| 2023 | $4,564 | +28.9% |
| 2022 | $3,541 | -39.6% |
Property History
No events match the selected filters.