Skip to content

107 S California AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2003

Property Information

Block34
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page006

Building Details

Building Class---
DescriptionB2.5S
Dwellings14
ZoningRS-C
Sq Footage5,120
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
75%
Improvement Value:$70,000
25%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,666-3.2%
2024$9,982-8.6%
2023$10,923-0.8%
2022$11,015-1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 6196, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1930