Skip to content

214 N Texas AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1910

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
May 12, 2022

Property Information

Block381
Lot17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page068

Building Details

Building Class27
DescriptionS2S
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,316
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,100
37%
Improvement Value:$50,200
63%
Total Assessment$80,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,772-3.2%
2024$2,863-8.6%
2023$3,133-0.8%
2022$3,159+20.1%
Property History

Property Sale

Sale
$112,500

To:

DeedBook 15263, Page 35403

Property Sale

Sale
$90,600

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 14357, Page 69801Recorded12/26/2017

Property Sale

Sale
$72,500

To:

DeedBook 13329, Page 50318

Property Built

Built

Year Built: 1910