Skip to content

109 S Tennessee AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2014

Property Information

Block54
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page011

Building Details

Building Class---
DescriptionB2S
Dwellings1
ZoningRS-C
Sq Footage2,300
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
28%
Improvement Value:$108,700
72%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,178-3.2%
2024$5,348-8.6%
2023$5,852-0.8%
2022$5,901-19.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930