Skip to content

147 S South Carolina AveAtlantic City, NJ 08401

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 3, 2025

Property Information

Block57
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page011

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
ZoningRS-C
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,500
95%
Improvement Value:$2,000
5%
Total Assessment$42,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,467-3.2%
2024$1,515-8.6%
2023$1,658-19.9%
2022$2,069-12.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 15738, Page 16750

Property Sale

SaleMulti
$150,000

To:

DeedBook 15722, Page 11394Recorded3/27/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$150,000

To:

DeedBook 15118, Page 64583Recorded11/4/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$46,000

To:

DeedBook 12164, Page 9692

Property Built

Built

Year Built: 2000