Skip to content

2732 Fire Road(Block 1026 Lot 3)Egg Harbor Township, NJ 08234

Built 1930

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Sep 1, 2021

Property Information

Block1026
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9A

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage795
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
26%
Improvement Value:$83,000
74%
Total Assessment$111,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,746+0.2%
2024$3,740-0.4%
2023$3,755+1.8%
2022$3,687+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft795DeedBook 15106, Page 60548

Property Sale

Sale
$63,500

To:

Sq Ft795DeedBook 11974, Page 28702

Property Built

Built

Year Built: 1930