Skip to content

6804 Washington AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 26, 2021

Property Information

Block1047
Lot21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9A

Building Details

Building Class16
Description1SF1C
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage768
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
46%
Improvement Value:$52,800
54%
Total Assessment$97,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,280+0.2%
2024$3,274-0.4%
2023$3,288+1.8%
2022$3,228+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft768DeedBook 14946, Page 9379

Property Sale

SaleMulti
$1,000

To:

Sq Ft2,248DeedBook 14758, Page 14850Recorded3/13/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1960