Skip to content

5 Goldenrod LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 10, 2005

Property Information

Block1222
Lot1.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9M

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,902
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,200
21%
Improvement Value:$177,500
79%
Total Assessment$225,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,570+0.2%
2024$7,556-0.4%
2023$7,588+4.6%
2022$7,252+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$191,770
DeedBook 7798, Page 76281

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 7414, Page 21529

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6830, Page 36616