Skip to content

322 Fork RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 6, 2022

Property Information

Block1223
Lot2.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningGC
Sq Footage1,902
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
19%
Improvement Value:$174,200
81%
Total Assessment$215,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,228+0.2%
2024$7,215-0.4%
2023$7,245+1.8%
2022$7,114+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

DeedBook 15325, Page 55457

Property Sale

Sale
$225,524

To:

DeedBook 11996, Page 38479

Property Sale

Sale
$637,500

To:

DeedBook 7668, Page 13414

Property Built

Built

Year Built: 2004