Skip to content

312 Fork RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$222,500
Last Sale Date
Apr 30, 2013

Property Information

Block1223
Lot2.06
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningGC
Sq Footage2,002
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,400
19%
Improvement Value:$177,400
81%
Total Assessment$218,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,339+0.2%
2024$7,325-0.4%
2023$7,356+1.8%
2022$7,223+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$222,500

To:

Sq Ft2,002DeedBook 13595, Page 30905

Property Sale

Sale
$195,490
DeedBook 2004, Page 4614

Property Built

Built

Year Built: 2003