Skip to content

306 Fork RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$214,825
Last Sale Date
Nov 12, 2004

Property Information

Block1223
Lot2.09
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningGC
Sq Footage1,926
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,400
19%
Improvement Value:$177,000
81%
Total Assessment$218,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,325+0.2%
2024$7,312-0.4%
2023$7,343+1.8%
2022$7,209+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$214,825

To:

Sq Ft1,926DeedBook 11931, Page 8408

Property Sale

Sale
$637,500
DeedBook 7668, Page 13414

Property Built

Built

Year Built: 2004