Skip to content

119 Goldenrod LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 2, 2025

Property Information

Block1223
Lot2.14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningGC
Sq Footage1,902
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,300
19%
Improvement Value:$180,300
81%
Total Assessment$222,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,466+0.2%
2024$7,453-0.4%
2023$7,484+1.8%
2022$7,348+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000

To:

DeedBook 15749, Page 20101

Property Sale

Sale
$202,485

To:

DeedBook 11931, Page 8375

Property Sale

Sale
$637,500

To:

DeedBook 7668, Page 13414

Property Built

Built

Year Built: 2004