Skip to content

1 Copper Ridge CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 23, 2017

Property Information

Block1303
Lot19.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,906
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,300
27%
Improvement Value:$157,600
73%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,241+0.2%
2024$7,228-0.4%
2023$7,259+1.8%
2022$7,127+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,906DeedBook 14331, Page 60592

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 11936, Page 11026

Property Sale

Sale
$154,490
DeedBook 7037, Page 20298

Property Built

Built

Year Built: 2001