Skip to content

7 Copper Ridge CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jan 17, 2024

Property Information

Block1303
Lot19.04
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,906
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,300
25%
Improvement Value:$177,100
75%
Total Assessment$235,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,895+0.2%
2024$7,881+8.6%
2023$7,259+1.8%
2022$7,127+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

DeedBook 15559, Page 10225

Property Sale

Sale
$311,400

To:

Sq Ft1,906DeedBook 15085, Page 54006Recorded9/8/2021

Property Sale

Sale
$155,235

To:

DeedBook 7020, Page 13480

Property Sale

Sale
$274,170

To:

Property Built

Built

Year Built: 2001