Skip to content

2522 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Sep 15, 2025

Property Information

Block1305
Lot1.10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SFR
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,144
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,100
27%
Improvement Value:$108,700
73%
Total Assessment$149,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,774+0.2%
2024$4,765-0.4%
2023$4,786+1.9%
2022$4,695+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$358,000

To:

DeedBook 15818, Page 41228

Property Sale

Sale
$30,000

To:

DeedBook 6084, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1997