Skip to content

2526 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$192,500
Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block1305
Lot1.12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage2,016
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,100
24%
Improvement Value:$130,200
76%
Total Assessment$171,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,745+0.2%
2024$5,735-0.4%
2023$5,759+1.8%
2022$5,655+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$192,500

To:

DeedBook 15395, Page 8606

Property Sale

Sale
$159,900

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 14450, Page 34079Recorded6/28/2018

Property Sale

Sale
$215,000

To:

DeedBook 2004, Page 19445

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1997