Skip to content

2532 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Nov 30, 2000

Property Information

Block1305
Lot1.14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,440
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,100
25%
Improvement Value:$126,400
75%
Total Assessment$167,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,618+0.2%
2024$5,608-0.4%
2023$5,631+1.8%
2022$5,529+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$132,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 6846, Page 42087

Property Built

Built

Year Built: 1997