Skip to content

18 Timberwood DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2006

Property Information

Block1305
Lot1.18
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage2,238
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,700
23%
Improvement Value:$149,500
77%
Total Assessment$193,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,480+0.2%
2024$6,468-0.4%
2023$6,495+1.8%
2022$6,378+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 6522, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1999