Skip to content

11 Timberwood DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$279,500
Last Sale Date
Aug 31, 2005

Property Information

Block1305
Lot1.25
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,704
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
26%
Improvement Value:$129,900
74%
Total Assessment$176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,916+0.2%
2024$5,906-0.4%
2023$5,931+1.8%
2022$5,823+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$279,500

To:

Sq Ft1,704DeedBook 12128, Page 94439

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 7505, Page 74882

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 6357, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1998