Skip to content

8 Timberwood DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2003

Property Information

Block1305
Lot1.28
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage3,338
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,300
20%
Improvement Value:$177,400
80%
Total Assessment$221,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$7,068+2.9%
2021$6,869+2.3%
2020$6,716+0.4%
2019$6,691+4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 6605, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1999