Skip to content

2554 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
May 19, 2010

Property Information

Block1305
Lot31.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage960
Acreage1.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
26%
Improvement Value:$98,600
74%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,461+0.2%
2024$4,453-0.4%
2023$4,471+1.8%
2022$4,390+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900

To:

Sq Ft960DeedBook 13155, Page 34691

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5708, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5351, Page 309