Skip to content

305 St.Thomas DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2016

Property Information

Block1305
Lot32.12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class35
Description3SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage2,360
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
22%
Improvement Value:$141,900
78%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,101+0.2%
2024$6,090-0.4%
2023$6,115+2.9%
2022$5,942+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 13426, Page 28501

Property Sale

Sale
$243,115
DeedBook 12363, Page 60915

Property Built

Built

Year Built: 2006