Skip to content

1004 Carlisle RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jan 23, 2007

Property Information

Block1305
Lot32.45
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class35
Description3SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage2,496
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
21%
Improvement Value:$152,100
79%
Total Assessment$192,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,443+0.2%
2024$6,432-0.4%
2023$6,458+1.8%
2022$6,341+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,496DeedBook 12549, Page 15513

Property Sale

Sale
$259,415
DeedBook 12358, Page 58145

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$484,000
DeedBook 12202, Page 25265