Skip to content

14 Ivystone DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Nov 7, 2003

Property Information

Block1305
Lot8.38
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage2,002
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
22%
Improvement Value:$152,900
78%
Total Assessment$195,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,554+0.2%
2024$6,542-0.4%
2023$6,569+1.8%
2022$6,450+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft2,002DeedBook 7623, Page 39522

Property Sale

Sale
$173,990
DeedBook 7605, Page 29661

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 7129, Page 5863