Skip to content

6 Ivystone DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Date
Jan 9, 2014

Property Information

Block1305
Lot8.42
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage2,002
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
23%
Improvement Value:$155,400
77%
Total Assessment$201,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,755+0.2%
2024$6,743-0.4%
2023$6,771+1.8%
2022$6,648+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$288,490
DeedBook 12876, Page 60938

Property Sale

Sale
$146,990
DeedBook 7583, Page 18482

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 7129, Page 5863