Skip to content

7 Queens StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1982

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block1315
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5F

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,864
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,600
25%
Improvement Value:$183,300
75%
Total Assessment$243,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,180+0.2%
2024$8,166+14.1%
2023$7,154+1.8%
2022$7,025+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000

To:

DeedBook 15174, Page 6997

Property Sale

Sale
$177,000

From:

To:

Sq Ft1,864DeedBook 14051, Page 21957Recorded4/7/2016

Property Sale

Sale
$258,000

To:

DeedBook 2004, Page 10225

Property Built

Built

Year Built: 1982