Skip to content

2512 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial

Last Sale Price
$3,077,500
Last Sale Date
Apr 27, 2012

Property Information

Block1401
Lot2.04
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningPO1
Sq Footage---
Acreage3.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$244,800
8%
Improvement Value:$2,812,000
92%
Total Assessment$3,056,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$102,525+0.2%
2024$102,342-0.4%
2023$102,770+1.8%
2022$100,905+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$3,077,500

To:

DeedBook 13460, Page 44840