Skip to content

3 Montgomery AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 30, 2010

Property Information

Block1401
Lot4.05
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,906
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,700
20%
Improvement Value:$150,600
80%
Total Assessment$187,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,282+0.2%
2024$6,271-0.4%
2023$6,297+1.8%
2022$6,183+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,906DeedBook 13200, Page 57500

Property Sale

Sale
$169,110
DeedBook 7346, Page 4923

Property Built

Built

Year Built: 2002