Skip to content

2505 Ivins AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 21, 2016

Property Information

Block1401
Lot9.05
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage2,002
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
16%
Improvement Value:$181,600
84%
Total Assessment$216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,025+0.2%
2024$7,012-0.4%
2023$7,042+1.9%
2022$6,910+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,002DeedBook 14093, Page 40951

Property Sale

Sale
$319,318
DeedBook 12553, Page 17382

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$1,700,000
DeedBook 12273, Page 19328