Skip to content

100 Elmwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1964

Last Sale Date
Nov 10, 2059

Property Information

Block1426
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,014
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,000
35%
Improvement Value:$76,700
65%
Total Assessment$117,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,448+0.2%
2024$3,441-0.5%
2023$3,457+2.1%
2022$3,385+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1981, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1964