Skip to content

97 Elmwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$141,485
Last Sale Date
Mar 15, 2000

Property Information

Block1427
Lot2.10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,822
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,600
20%
Improvement Value:$143,700
80%
Total Assessment$179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,014+0.2%
2024$6,003-0.4%
2023$6,028+1.8%
2022$5,919+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$141,485

To:

Sq Ft1,822DeedBook 6650, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1999