Skip to content

103 Elmwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$22,000
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block1427
Lot2.13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class16
Description2SFL
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,470
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
21%
Improvement Value:$135,400
79%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,735+0.2%
2024$5,725-0.4%
2023$5,749+1.8%
2022$5,645+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$22,000

To:

DeedBook 15347, Page 62393

Property Sale

Sale
$198,500

To:

Sq Ft1,470DeedBook 14763, Page 16644Recorded3/25/2020

Property Sale

Sale
$126,575

To:

DeedBook 6480, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1999