Skip to content

2502 Ivins AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$309,280
Last Sale Date
Feb 28, 2007

Property Information

Block1429
Lot1.06
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,002
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,500
16%
Improvement Value:$188,600
84%
Total Assessment$224,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,516+0.2%
2024$7,503-0.4%
2023$7,534+1.8%
2022$7,398+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$309,280

To:

Sq Ft2,002DeedBook 12562, Page 21767

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$1,700,000
DeedBook 12273, Page 19328