Skip to content

202 Heggen AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1950

Last Sale Price
$105,750
Last Sale Date
Nov 21, 2003

Property Information

Block1436
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class16
Description1SSA2G
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,020
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,400
39%
Improvement Value:$60,000
61%
Total Assessment$98,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,300+0.2%
2024$3,294-0.4%
2023$3,308+1.8%
2022$3,248+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$105,750

To:

Sq Ft1,020DeedBook 7618, Page 36804

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 7371, Page 16959

Property Built

Built

Year Built: 1950