Skip to content

309 Heggen AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Vacant Land

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Oct 16, 2018

Property Information

Block1440
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,109
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$6,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$211+0.0%
2024$211-0.4%
2023$212+1.9%
2022$208+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

DeedBook 14517, Page 57357

Property Sale

SaleMulti
$1,000

From:

To:

DeedBook 14441, Page 30678Recorded6/12/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12088, Page 77976

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 6847, Page 42322