Skip to content

308 Elmwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$44,500
Last Sale Date
Sep 26, 2019

Property Information

Block1441
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class16
Description1S-CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,200
25%
Improvement Value:$104,600
75%
Total Assessment$138,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,655+0.2%
2024$4,647+91.2%
2023$2,431+1.8%
2022$2,387+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 14685, Page 53023Recorded10/24/2019

Property Sale

Sale
$20,000

To:

Sq Ft1,140DeedBook 13959, Page 54297

Property Built

Built

Year Built: 1975